Як вводити алергени в прикорм?

Введення прикорму дитині має бути правильним, адже "доросла" їжа має не тільки забезпечувати потреби дитини у вітамінах для росту тіла, але й формувати здорову імунну систему в малюка. Але правила введення прикорму в 6 місяців багато джерел трактують по-різному, тож давайте розберемось саме з доказової точки зору!

Наукові дослідження останнього десятиліття показали, що алергени в прикормі дитини в низьких дозах, які надходять в організм з їжею формують «здорову» імунну відповідь. Саме травна система є першими воротами для підсилення імунітету.

Різноманітний раціон формує здорову мікрофлору кишечника, яка першочергово контролює нечутливість до алергенів. На профілактику алергії впливає наявність омега кислот, харчових волокон в раціоні дитини та загалом показано, що різноманітність раціону дитини в 6, 7, 8 місяців і протягом перших декількох років життя є профілактикою алергії в майбутньому. Далі в статті розберемо більш предметно.

Дізнайтесь усе про новітні правила введення прикорму дитині в 6 місяців, ставлення науковців та лікарів до BLW прикорму, а також як не допустити вибірковості в їжі в старшому віці. Дивіться нашу практичну лекцію.
Дослідження показали, що гіперчутливість до алергенів починає формуватися вже внутрішньоутробно, тому новітні рекомендації щодо харчування під час вагітності й грудного вигодовування та введення прикорму дитині змінились кардинально.

Рекомендації по прикорму в 6 місяців

Немовлятам потенційно алергенні продукти слід вводитив прикорм в тому ж віці, що й інші тверді продукти, тобто у віці від 4 до 6 місяців, коли діти проявляють інтерес до вживання твердої їжі. Ризик харчової алергії зводиться до мінімуму, коли, наприклад, яйця теж вводяться в раціон у віці від чотирьох до шести місяців, а жирну морську рибку слід вводити один раз в тиждень, чергуючи з м'ясом, починаючи з шести місяців.

Не рекомендується відкладати введення в прикорм алергенів з метою запобігання розвитку алергічних захворювань. Зернові каші, у складі яких є глютен, можна вводити як другий вид прикорму, не відкладаючи до старшого віку.

Неімунна гіперчутливості до їжі

Однак, говорячи про дітей слід памятати, що в ранньому віці може бути й неімунна гіперчутливість до їжі, така що виникає як реакція на забруднювачі та фармакологічні властивості їжі. Вона також може бути наслідком незрілих обмінних процесів в організмі дитини. Більшість випадків неімунної гіперчутливості до їжі спричинені продуктами з алергенами. Тому продукти з високим алергізуючим потенціалом повинні надходити в організм дитини в 6 місяців у низьких дозах і без додаткових зовнішніх забруднювачів.

Високий алергізуючий потенціал

Мають такі продукти:
 • коровяче молоко
 • риба
 • яйця
 • горіхи
 • мед
 • шоколад
 • цитрусові

Введення їх в прикорм дитини першого року життя з високим ризиком розвитку харчової алергії дозволено, але повинно проводитись більш ретельно. Якщо, наприклад, це молоко коровяче, то обгрунтовано вводити алерген коровячого білка у вигляді творогу, а яйце лише у термічно обробленому вигляді, що знижує його алергенне навантаження і при цьому формує «здорову» імунну відповідь.

Говорячи про введення класичного прикорму або blw прикорму, необхідно враховувати високо алергенні продукти й загальні забруднювачі. Наприклад, деякі види риб можуть мати хімічні забруднювачі, а мед може мати мікробні токсини, які в дитини з 6 місяців та старше може викликати алергію.

З чого почати прикорм та введення алергенів?

При введенні прикорму в 6, 8, 9 місяців слід враховувати широкий спектр хімічних речовин, які для дорослої людини відносно безпечні:
 • харчові добавки у вигляді барвників
 • консерванти
 • посилювачі смаку
 • підсолоджувачі
 • мікробні та рослинні токсини
 • фармакологічні речовини, які можуть міститись у їжі

Усе має значення з погляду формування непереносимості їжі та формування імунітету у дитини в період введення прикорму та дорослішання.Отже, сучасні рекомендації щодо введення прикорму з 6 місяців передбачаються введення алергенних продуктів, однак для дітей з високим ризиком харчової алергії такі продукти повинні вводитись у низьких дозах, за рахунок різноманітності харчування і бути «чистими» з позиції харчової безпеки.

Дивіться нашу практичну лекцію "Прикорм: секрети успішного введення" та дізнавайтесь усе про актуальні тенденції введення прикорму, небезпеку та наукове підґрунтя BLW методу прикорму, а також як не допустити відмову дитини від їжі в майбутньому.

Авторка статті:
Наталія Чернега, засновниця Школи дитячого харчування, спеціалістка з дитячого проблемного харчування, доктор медичних наук

Наші інші статті

  Записуйтесь на консультацію та отримуйте якісну медичну допомогу від команди Наталії Чернеги та Школи дитячого харчування.

  Ми знаємо, як навчити дитину любити різноманітну їжу та позбавити батьків проблем під час годування.